Odrzucenie spadku a zrzeczenie się dziedziczenia
27 maja 2021Jak wprost wynika z kodeksu cywilnego, rozrządzić majątkiem na wypadek śmierci można jedynie przez testament.
Oczywiście, stwierdzenie to nie oznacza, że sporządzenie testamentu uniemożliwia spadkodawcy zmianę swojej woli, gdyż dopóki żyje, może w każdej chwili odwołać zarówno cały testament, jak i jego poszczególne postanowienia. Samo odwołanie testamentu może nastąpić zarówno w ten sposób, że spadkodawca sporządzi nowy testament, jak i wtedy, gdy w zamiarze odwołania testamentu zniszczy lub pozbawi go cech, od których zależy jego ważność. Odwołanie testamentu możliwe jest także poprzez dokonanie w nim takich zmian, z których wynika wola odwołania jego postanowień.
A w jakich sytuacjach testament jest uważany za nieważny?
Jak wprost wskazuje ustawodawca, taka sytuacja ma miejsca wówczas, gdy testament został sporządzony:
– w stanie wyłączającym świadome lub swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli,
– pod wpływem groźby lub,
– pod wpływem błędu, który uzasadnia przypuszczenie, że gdyby spadkodawca nie działał pod wpływem błędu, nie sporządziłby testamentu o określonej treści.
Co istotne, na nieważność testamentu ze wskazanych wyżej przyczyn, nie można się powołać po upływie 3 lat od dnia, w którym osoba mająca w tym interes dowiedziała się o przyczynie nieważności, a w każdym razie, po upływie 10 lat od otwarcia spadku.
Kodeks cywilny przewiduje, że testament może zostać sporządzony zarówno jako tzw. testament zwykły, jak i szczególny.
Wśród zwykłych form testamentu wyróżnia się: testament holograficzny, notarialny oraz allograficzny. Natomiast szczególną formą testamentu jest testament ustny, podróżny lub wojskowy.
W tym miejscu warto zaznaczyć, że o ile zwykłe formy testamentu mogą być sporządzone właściwie w każdym czasie, to forma szczególna uzależniona jest zaistnienia pewnych wyjątkowych okoliczności, a jej moc prawna jest ograniczona w czasie.
Stan prawny na dzień: 21.07.2021 r.