Stwierdzenie nabycia spadku a dział spadku
9 listopada 2020Odrzucenie spadku a zrzeczenie się dziedziczenia
27 maja 2021Jak już wskazywałam we wpisie z 20 sierpnia 2020 r., wraz z dniem 1 lipca 2020 r. do polskiego postępowania cywilnego wprowadzone zostało nowe postępowanie odrębne, dotyczące wyłącznie spraw z zakresu własności intelektualnej.
Nie ulega wątpliwości, że to nowe postępowanie, z uwagi na charakter rozpoznawanych spraw, może stwarzać spore zagrożenie dla informacji chronionej, jaką z pewnością jest tajemnica przedsiębiorstwa. Do kategorii spraw z zakresu własności intelektualnej ustawodawca zaliczył bowiem m.in. sprawy o zapobieganie i zwalczanie nieuczciwej konkurencji, sprawy z zakresu ochrony praw autorskich i pokrewnych, praw własności przemysłowej, czy innych praw na dobrach niematerialnych. A Sąd Okręgowy w Warszawie został wskazany jako wyłącznie właściwy m.in. w sprawach tajemnic przedsiębiorstwa o charakterze technicznym, czy wynalazków.
Biorąc pod uwagę, że katalog spraw mieszczących się w pojęciu „sprawy własności intelektualnej” jest szeroki i niewątpliwie odnosi się do szeregu kwestii mogących stanowić tajemnicę przedsiębiorstwa, ustawodawca zdecydował się na wprowadzenie do wspomnianego postępowania tzw. zasady proporcjonalności.
Zgodnie ze wspomnianą zasadą, stosując takie instrumenty prawne jak zabezpieczenie środka dowodowego, uwzględnienie żądania wyjawienia lub wydania środka dowodowego, czy wezwanie podmiotu naruszającego do udzielenia informacji, sąd będzie miał na względzie interesy obu stron (a zatem także pozwanego), w tym także te dotyczące ochrony tajemnicy przedsiębiorstwa.
Zgodnie z nowymi uregulowaniami, wydając postanowienie w przedmiocie zabezpieczenia środka dowodowego, sąd poucza obowiązanego, pozwanego oraz biegłego o ochronie tajemnicy przedsiębiorstwa, a zażalenie obowiązanego lub pozwanego, w zakresie w jakim powołuje się na tajemnicę przedsiębiorstwa, rozpoznaje na posiedzeniu niejawnym. Co więcej, uwzględniając zażalenie obowiązanego lub pozwanego, w zakresie w jakim powołuje się on na ochronę tajemnicy przedsiębiorstwa, sąd określi odrębne zasady korzystania z zabezpieczonego środka dowodowego i zapoznawania się z nim przez uprawnionego, a ponadto może wprowadzić dodatkowe ograniczenia. Analogicznie kwestia ta została uregulowana w przypadku uwzględnienia żądanie wyjawienia lub wydania środka dowodowego, czy wezwania do udzielenia informacji.
Stan prawny na dzień 29.12.2020 r.