Ubezwłasnowolnienie – na czym polega oraz jakie są jego rodzaje
1 września 2020Dziedziczenie ustawowe i testamentowe
10 września 2020Obowiązek alimentacyjny może ciążyć na różnych podmiotach i może wynikać z różnych podstaw prawnych. Jednak najbardziej powszechnym jest niewątpliwie obowiązek alimentacyjny, jaki ciąży na rodzicach względem dzieci, niekiedy także tych pełnoletnich.
Obowiązek alimentacyjny, jak wynika to z art. 128 k.r.o. polega przede wszystkim na konieczności dostarczania uprawnionemu środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania.
Jak wprost wskazał ustawodawca, rodzice są obowiązani do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z jego majątku wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania.
W przeciwieństwie do innych obowiązków alimentacyjnych, dla przyznania świadczenia alimentacyjnego wobec dziecka nie ma potrzeby wykazania, iż znalazło się ono w niedostatku. Co więcej, obowiązek ten może dotyczyć także świadczeń na rzecz dziecka, które już osiągnęło pełnoletność, o ile nie jest to połączone z nadmiernym uszczerbkiem dla obowiązanego do alimentacji. Rodzice mogą jednak uchylić się od świadczeń alimentacyjnych względem dziecka pełnoletniego, jeśli nie dokłada ono starań, by uzyskać możliwość samodzielnego utrzymania się.
Ustawodawca wyraźnie określił także, iż zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego, co jednak nie oznacza, że zawsze brak środków po stronie zobowiązanego będzie przemawiał za zwolnieniem go z konieczności łożenia na utrzymanie dziecka.
Dla wielu rodziców istotne znaczenie ma fakt, że wykonanie obowiązku alimentacyjnego wobec dziecka może polegać na osobistych staraniach o utrzymanie lub wychowanie uprawnionego. Zatem, to nie tylko okoliczność, że rodzic uiszcza na rzecz dziecka świadczenie pieniężne przemawia za tym, że wypełnia on wobec dziecka obowiązek alimentacyjny.
Celem wyeliminowania wszelkich wątpliwości, ustawodawca wyraźnie określił także, jakie świadczenia nie wypływają na zakres świadczeń alimentacyjnych, a wśród nich wymienił m.in. tzw. świadczenie 500+.
Warto w tym miejscu zaznaczyć, że tzw. niealimentacja, czyli uchylanie się od obowiązku alimentacyjnego na zasadach określonych w kodeksie karnym, stanowi przestępstwo zagrożone karą grzywny, karą ograniczenia wolności, a nawet karą pozbawienia wolności.
Należy podkreślić, że obowiązek alimentacyjny może również ciążyć na innych podmiotach np. na małżonku, rodzeństwie, czy ojcu dziecka pozamałżeńskiego. Poszczególne sytuacje będą jednak wymagały zastosowania odpowiednich przepisów prawnych regulujących wskazane kwestie.
Stan prawny na 3.09.2020 r.