Sądy własności intelektualnej – nowa instytucja w polskim porządku prawnym
20 sierpnia 2020Ubezwłasnowolnienie – na czym polega oraz jakie są jego rodzaje
1 września 2020Pytanie to zapewne zadaje sobie wielu kredytobiorców, którzy już dokonali, bądź zamierzają dokonać wcześniejszej spłaty zaciągniętego kredytu.
Co ciekawe, mimo że zarówno uregulowania ustawy z 12 grudnia 2011 r. o kredycie konsumenckim, jak i treść wyroku TSUE z 11 września 2019 r. nie pozostawiają wątpliwości, że prawo konsumenta do obniżenia całkowitego kosztu kredytu w przypadku jego wcześniejszej spłaty obejmuje wszystkie koszty, które zostały nałożone na konsumenta, część banków, nadal próbuje stosować odmienną interpretację tego zagadnienia, a niekiedy traktować korzystnie dla konsumentów jedynie te kredyty, które spłacone zostały już po wydaniu wskazanego wyroku.
Niestety, działania niektórych banków i prezentowane przez nie stanowisko w tym względzie, zmierzają jedynie do zniechęcenia klientów do ubiegania się o otrzymanie zwrotu, a niekiedy także do doprowadzenia do przedawnienia roszczeń. Sytuacja taka powoduje, że w wielu przypadkach jedynym sposobem na odzyskanie odpowiedniej części wpłaconej prowizji jest wszczęcie postępowania sądowego.
Stan prawny na 26.08.2020 r.